SZESZEGO:
Jól értem? A neutrínó anyag is meg nem is? Nincs is tömege és van is. Tömege először nagyon kicsinek tűnik, valójában nagyon nagy, csak a szokásos módon számunkra nem érzékelhető. Azért nem érzékelhető, mert a két kiralitás egymást fedi? (Mint a két kéz egymáson?) Abból ered a "kicsi" tömeg, hogy nem tökéletesen fedi egymást a két kiralitás? (Ennek a matematikai leírása az, hogy a diagonális értéke nulla?) Vagy az előző megállapítás csak érzékeltetés? Vagy a "kicsi" tömeg csak feltételezés, mert nélküle nem tudja a fizika értelmezni a gravitációt? De az utolsó mondatod szerint a gravitációból van a sötét anyag (nem értem, miért nem a tömegéből? Vagy a kettő - mint ahogy mondod - ikertulajdonság, tehát mindegy, melyikre helyezed a hangsúlyt? Vagy mégsem mindegy? A neutrínó olyan "antianyag", ami csak kicsi kölcsönhatásban van az anyaggal, tehát egymást nem semmisítik (?) meg?
Itt az olvasó türelmét kérem, mert nekem, mint Mórickának, mindenről a pénz jut eszembe. Valahogy így: a pénzt is két ellentétes irányú forgás hozza létre: a tartozás, az adósság (mint a váltó, vagy a pénz, ami a bank adóssága) forog az egyik irányban, és az áru (vagy amiért fizetnek) forog a másik irányban. Ellentétes irányú mozgása van annak, amiért fizetnek, és annak, amivel fizetnek. Azt azonban látni kell, hogy a pénz is adósság, és ha az adósság forog, akkor már nem a felek közötti adósság az, ami fizetési eszköz, hanem a pénzkibocsátó adóssága a fizetési eszköz. A pénz tehát olyan adósság, amellyel követelést lehet támasztani.. Hogyan lehetséges, hogy adóssággal követelést lehet teljesíteni? Úgy, hogy a követelést fizetésként elfogadják. Tehát a pénzben az adósság és a követelés, két ellentétes irányú mozgás: egymásba csúszik, egymást fedik. Ezt pedig a pénz gyors forgása teszi lehetővé, forgása egy olyan térben, melyet az adósság és a követelés kölcsönhatása, annak energiája képez. A pénz ettől lesz általános adósság és egyúttal általános követelés (tehát az egyedi adósság még nem pénz). A pénz a kölcsönhatás energiája. Tehát nem egyedi ügyletben keletkezik, hanem az egyedi adósság ügyletek és azok kölcsönhatás terének egymásra hatásában. Ezért értéke mindig viszonylagos. A pénz tehát a kölcsönhatás (vagy ahogyan korábban hangsúlyoztam, egy viszonynak) terméke. Maga tehát mindkét oldalt: a tartozást és követelést is képviseli: mintegy a két forgásirány a pénzben egyaránt képviselve van
Továbbá a pénznek forognia kell, ami két dolgot is jelent. A forgásnak van sebessége (pénz forgási sebessége), ami a pénz energiájára utal. Másrészt a forgást a körkörös mozgás jellemzi, tehát a pénz pályájának egyik meghatározó tulajdonsága az, hogy az adósságnak vissza kell térnie a kiindulópontjára, a körnek zárulnia kell. A pénz lezárja a kölcsönös követeléseket, és magának mint adósságnak is le kell zárulnia: a bank által kibocsátott pénzt (banki adósság) banki követeléssel fedezni kell. Vagyis a bankok adósságot bocsátanak ki, és ehhez keresik a fedezetet (például a hitel révén keletkező követelést). (Azaz a kiinduló pont az adósság). A pénz keletkezése, adósság (lásd váltó, kötvény, az állam adóssága, a bankadósság) a pénzrendszer motorikus eleme és nem a követelés. Egy biztos: a rendszer domináns eleme az adósság és nem a követelés. Az adósság az, ami az emberi lét alapvető viszonya: adósai vagyunk a teremtésnek, a természetnek, a közösségeinknek, nemzetemnek, családomnak. A hajtóerő az adósság, annak teljesítése. A követelés pedig csak torz civilizációban válhat dominánssá. Ráadásul úgy történhet meg ez, hogy a bankok jelennek meg a teremtés (és ezáltal a pénzteremtés) intézményeként. Ekkor a domináns a banki követelés lehet, az alávetett az adós. A viszony ezzel a feje tetejére áll.
A két ellentétes irányú mozgás szemléltetése:
A pénz és az árú ellentétes irányú forgása
Az árú útja: A váltó, a pénz útja:
Jobb forgásirány Bal forgásirány
⇒ ⇓ ⇓ ⇐
⇑ ⇐ ⇒ ⇑
Az adósságról szóló elismervény visszakerül :
fizetségként, követelésként (például hitelnyújtás formájában) az adóshoz, a bankhoz.
A KÖR ZÁRUL ÉS ÚJRA NYÍLIK