A fizika kalandja

A fizika kalandja

A James Webb űrteleszkóp eredményei cáfolják a sötét anyag létezését

2025. január 02. - 38Antal38

A James Webb űrteleszkóp legújabb vizsgálatai, ami a korai galaxisok szerkezetét kutatja, azt találta, hogy a jelenleg általánosan elfogadott. Lambda-CDM elmélet várakozásával szemben, ezek a csillagalakzatok is lényegében azonos struktúrával rendelkeznek, mint a „maiak”, vagyis azok a galaxisok, melyek távolsága kisebb tőlünk, mint egymilliárd fényév. A jelenleg elfogadott kozmológiában a „lambda” a tér tágulását írja le, a CDM pedig hideg sötét anyagot jelent. A mai kozmológia, ezzel a sötét anyaggal pótolja ki a csillagászatilag megfigyelhető, azaz a fényességgel arányos látható anyag gravitációs hatását, vagyis ez tartja egyben a galaxisokat, vonzó erejével nem engedi elszabadulni a nagy sebességgel keringő csillagokat. De hogyan és mint kerül a galaxisokba ez a láthatatlan anyag, aminek csak gravitációs ereje van, de fényt nem bocsár ki és nem nyel el, merül fel a kérdés, és ez hogyan befolyásolja a galaxisok szerkezetét? A lambda-CDM koncepció szerint ez egy evolúciós folyamat, aminek működése a kezdetek, vagyis az ősrobbanás után, még nem alakult ki, ezért a korai galaxisok szerkezete nem hasonlíthat a mai csillagzatokra.

Az INDEX cikkében („Az alternatív elméletnek szerzett pontot a James Webb”, https://index.hu/techtud/2025/01/01/jwst-galaxisok-kozmologia-fizika-sotet-anyag-modositott-newtoni-dinamika-mond-gravitacio/) ismerteti az űrtávcső által szerzett váratlan eredményt, és rámutat, hogy ez ellentmond a mai kozmológiának. Arra is rámutat, hogy ezáltal előtérbe kerül a jelenleg lesajnált Mordehal Milgrom által kidolgozott alternatíva, amely belenyúl a newtoni dinamika alapkérdésébe (MOND elmélet: Modified Newtonian Dynamics), olyan gravitációs vonzást feltételezve, amely nagy távolságokban lassabban csökken, mint ami Newton, Kepler és Einstein gravitációs elméletének megfelel. A Scolar Kiadó által frissen megjelentetett mű (Rockenbauer Antal: A kozmosz rejtélyei. Létezik-e sötét anyag és sötét energia?) túllép a MOND elméleten is, amelyben Bolyai és Lobacsevszkij hiperbolikus geometriája alapján olyan koncepció jelenik meg, amely nagy távolságokban, ami már a galaxisok sok millió fényéves távolságának felel meg, a gravitációs vonzás átmegy antigravitációs taszításba, és a százmilliárdnyi galaktika összesített préshatása tartja egyben Tejutunkat és a többi galaktikát, és okozza egyúttal az univerzum általános tágulását. Ennek az elképzelésnek pontosan megfelel a James Webb űrteleszkóp által feltárt ősi galaktikák szerkezete. Az űrteleszkóp megfigyelései még sok meglepetést tartogathatnak számunkra, és elvezethetnek a jelenlegi kozmológia gyökeres megújításához is.

A bejegyzés trackback címe:

https://afizikakalandja.blog.hu/api/trackback/id/tr5218764674

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Világnézet Netes Napló · vilagnezet.blog.hu 2025.01.02. 17:12:26

Legjobb teleszkópunk kész galaxisokat talált az idők kezdetén, és ez felborít mindent, amit a világ keletkezéséről gondoltunk.

....

Ez, ha úgy tetszik, a 2024-es év legnagyobb horderejű tudományos eredménye: kiderült ugyanis, hogy

MEHET A LEVESBE, AMIT A GALAXISOK EVOLÚCIÓJÁRÓL, A VILÁG KELETKEZÉSÉRŐL, VAGY ÉPP A SÖTÉT ANYAGRÓL GONDOLUNK.

...

Az alternatív elméletnek szerzett pontot a James Webb

"A NagyMonoBummra csak Tudományos Előrejelzést tettem 2018-2019 környékén, (amit csak később foglaltam egy összeszedett írásba 2023-ban) hogy törvényszerű lesz a bukása. Mert memetikusan, azaz elmevírusok miatt és nem a tudományos módszertan alapján keletkezett és terjedt el. Tehát akár tévedhetek is, de pimaszul igazam is lehet. Idővel el fog válni. A bizonyításokat nálam mások teszik majd meg és nem én. Penrose beszédével a 2020-as fizika Nobel díja átvételénél 70% ... a James Webb űrteleszkóp adataival már így 80-90% lett a valószínűsége, hogy hamarosan be is következik. " forrás: MonoŐsRobbanás Hiedelem

csimbe 2025.01.08. 22:59:08

@Világnézet Netes Napló: Az alternatív elméletnek szerzett pontot a James Webb
Egy laikus véleménye a mono ősrobbanás elmélet és a gyorsuló tágulás ellenében.
agondolatteremtoereje.blog.hu/2025/01/08/az_allando_allapotu_univerzum_elmelethez_egy_megjegyzes

Dead Man 2025.01.11. 16:24:23

Könnyen menthető a Lambda-CMD modell, csak egy paramétert kell megváltoztatni, az univerzum korát mondjuk megduplázni 28 milliárd évre, és ezek a 14 milliárd éves galaxisok máris nem korai univerzumok, és akkor működhetnek úgy ahogy látszanak.

Viszont egy másik elmélet szerint a világ időbuborékokból áll, másképp telik az idő a sűrűbb és ritkább régiókban, ezért nincs is az univerzumnak egységes kora, mert a kor is a helytől függ és a különböző időbuborékok között többmilliárd éves eltérés is lehet.

Ami meg az antigravitációs modellt illeti az tágulást feltételez, ami visszavezethető egy olyan szűk térig, ahol még nem érvényesülhetett az antigravitáció, csak a gravitáció. Ezek az ősi galaxisok is, ha az idő kezdetén voltak, a tágulás kezdetén, még olyan közel lehettek egymáshoz, hogy akkor ott nem az antigravitáció tartotta őket össze.

Hogy felel akkor meg az antigravitációs elmélet a James Webb ősi galaxisainak?

38Antal38 2025.01.12. 08:01:40

@Világnézet Netes Napló: Valójában szociológiai kérdésről van szó. Jelenleg létezik egy olyan tudományos elit, aki megmondhatja, hogy mi a tudományos, mi a helyes és mi a téves. A tudományos áttörés akkor következik be, amikor elveszítik befolyásukat azok, akik érdekeltek a jelenlegi helyzet fenntartásában.

38Antal38 2025.01.12. 08:11:04

@Dead Man: Ha egy elmélet alapvető paraméterei tetszőlegesen változtathatók, akkor a Popper-féle cáfolhatósági kritérium nem teljesül. Ez vonatkozik az időbuborékos elvre is. Ráadásul, ha az univerzum kora nem 13,78 milliárd év, hanem jóval hosszabb, akkor a jelenlegi kozmológia alapelvét is megszegjük.
Az antigravitáció fellépése a fénysebességhez közeli tágulási sebességet tételez fel, már pedig a hozzánk képest korai, azaz nagy távolságú, galaxisok esetén ez nyilván érvényesül.

Dead Man 2025.01.12. 16:12:24

@38Antal38: Változtatható akár alapvető paraméter is. Einstein is megtette a relativitás elmélettel, a statikus univerzumot megváltoztatta tágulóra. Ettől még cáfolható maradt mindkét verzió.

Mégis milyen kozmológiai alapelvet sért meg az, ha nem 14 milliárd év az univerzum kora? A 28 milliárdot nem is találomra választottam, ez egy másik elmélet eredménye, a gyengülő fény elmélet szerint a vöröseltolódást részben a fény általános frekvencia csökkenése okozza. És ez az elmélet is többnyire a hatályos kozmológiát követi, csak bevon egy új paramétert, a frekvenciacsökkenést.

Hasonlóan egyébként, ahogy az antigravitációs elmélet is nagyjából kozmológiai standard modell alapú, csak bevon egy új hatást, az antigravitációt.

Az időbuborékos elmélet viszont még csak új elemet se von be az elméletbe, csupán egy bizonyított tényt vesz figyelembe, hogy az idő lassabban telik a sűrű anyag közelében és gyorsabban a ritka űrben. Ez a téridő görbület következménye, a hatályos standard modell része.

Mondjuk egymilliárd éve elhelyeztünk egy órát egy szupermasszív fekete lyuk közelében. Egy másikat egy olyan félreeső helyen ahol csak néhány kósza neutrínó jár. Egy harmadikat meg itt tartottunk. Most megnézzük az órákat, az első félmilliárd évet mutat, a második másfél milliárdot, a harmadik egymilliárdot. Mennyi akkor az univerzum kora? 13.5, 14, vagy 14.5 milliárd? Melyik óra mutatja "az univerzum korát"? Mégis hova kéne rakni, hogy az univerzális időt mutassa?

Amit mi az univerzum korának nevezünk az csak innen nézve annyi, de a relativitás elmélet szerint nincs sehol kitüntetett pont, ez a hely sem az.

38Antal38 2025.01.12. 17:28:54

@Dead Man: Nekem az a gondom a jelenleg hivatalosan hirdetett kozmológiával, hogy túl kevés kísérleti tényt túl sok hipotézissel és segéd hipotézissel próbál megmagyarázni. Így olyan elmélethez jutunk, amikor már nincs olyan törvényszerűség, ami az elmélet cáfolhatóságára vezethetne. A Popper elvet matematikailag megfogalmazva ez annyit jelent, hogy a cáfolhatóság esetén több egyenletet állítunk fel, mint ahány meghatározandó paraméterünk van, és így lehetőség van, hogy az N+1 egyenlet megoldása ne legyen összeegyeztethető az N egyenletből meghatározott értékekkel.
Az antigravtációs modellben csak egyetlen hipotézist teszek, hogy az euklideszi geometria torzulhat akár elliptikus, akár hiperbolikus irányban, az egyiket a G általános gravitációs állandó, a másikat a H Hubble állandó határozza meg. Tehát egyetlen hipotézis áll szemben két egyenlettel. Ebből adódik ki a megoldás: hol történik a gravitáció átalakulása antigravitációba. Az eredmény összhangban van az univerzum szerkezetével, mert ez a szám nagyobb a galaxisok méreténél, de kisebb távolságuknál. Tehát mód van a cáfolhatóságra is, és nem kell újabb illeszthető paramétert bevezetni, hogy elkerüljük az ellentmondást.

Dead Man 2025.01.13. 20:21:08

@38Antal38: A kozmológiában Einstein volt az utolsó, aki az elméletével kísérletileg igazolható vagy cáfolható következtetéseket tett. Hubble gyorsulva táguló elmélete is csak hipotézis ami nincs igazolva, a sötét energia is csak azért lett kitalálva, hogy össze ne dőljön ez az elmélet, a sötét anyag meg azért, hogy ebben az elméletben szét ne essenek a galaxisok.

De hasonló a helyzet a részecskefizikában is. Heisenberg és Schrödinger még kísérletileg igazolható elméletet tett az asztalra, azóta meg mindenféle húrokkal és mezőkkel álltak elő, amiket sehogy se lehet megmérni.

Einstein megmondta, hogy a fénysebesség konstans, Michelson-Morley megmérte és úgy is volt. Kiszámolta mennyire görbíti meg a fényt a nap, Eddington megmérte, és tényleg. Megadta mennyi az idődilatáció adott sebességnél, Hafele-Keating megmérte és valóban. Leírta a gravitációs hullámokat, 100 év múlva lett műszer a mérésükhöz, és meg is mérték.

Ma meg burjánoznak az elméletek, de semmi hasonló előrejelzést nem tesznek és mérhető igazolást nem tartalmaznak. Csak elméletben keresik a sötét energiát és sötét anyagot, ami elvileg az univerzum 96%-át teszi ki, de a valóságban mégsem találják a nyomát se.

Az antigravitáció is lehet, hogy összhangban van a galaxisok szerkezetével, de ez még nem bizonyító erejű. Az epiciklusok is összhangban voltak a bolygómozgásokkal, de végül egy másik elmélet, a heliocentrikus naprendszer nyert bizonyítást.

Valami einsteini előrejelzést kéne belőle levezetni, amit mérhető kísérlettel igazolni lehet, az mindent vinne. Galaktikus méretekben nem könnyű kísérletezni, de ha ez egy általános erő akkor a nap és a bolygók is fejtenek ki ilyen erőt, talán azokat könnyebb tetten érni. Vagy még kisebb méretekben, emberi léptékben miért nem mérhető?

38Antal38 2025.01.18. 08:04:32

@Dead Man: Sajnos az általad felrajzolt kórkép reális. Amikor valaki jól illeszkedik az általad is felsorolt irányzatokhoz, szívesen publikálják a legvadabb dolgokat is, de ha letér róla, már kemény falakba ütközik, így működik a folyóiratok szerkesztési gyakorlata. Pedig nyílt vita kellene, végül is nem baj, ha kiderül valamiről, hogy téves. A tévutak lezárása is szükséges ahhoz, hogy megtaláljuk a helyes utat.
süti beállítások módosítása