A fizika kalandja

A fizika kalandja

Elektronok tánca és a kémiai kötés

2019. október 10. - 38Rocky

 

Anyagi világunk különleges „kötőanyaga” az elektron, bámulatos képessége néhány nagyon egyszerű tulajdonságán alapul. Negatív töltése miatt társul a pozitív atommaghoz, létrehozva a semleges atomokat, melyben mindig annyi elektron van, mint az atommag töltése. A 100 körüli atom a molekulák megszámlálhatatlan sokaságát hozza létre, ennek köszönhetjük földi világunk sokszínűségét, és az élet legkülönbözőbb formáit is. Az elektronok változatos kötési technikája határozza meg az anyagok halmazállapotát, színét, sűrűségét, keménységét és még hosszan sorolhatnánk. Honnan ez a sokoldalúság, hogyan alapozza ezt meg az elektronok látszólag oly egyszerű felépítése? Ennek a kérdésnek járjunk utána!

 

Pauli-elv

 

 Az atomok tulajdonságainak meghatározásában a Pauli-elv játszik döntő szerepet, amely megtiltja, hogy egy atomban, vagy molekulában két elektron állapota pontosan megegyezzen. Az atomok elektronszerkezetét leíró kvantummechanika ezt három kvantumszámmal jellemzi, az „n” fő-, az „l” mellék- és az „m” spin vetületi kvantumszámmal. Ez a tulajdonság rendezi héjakba az elektronokat. Legbelül van az n = 1, l = 0 s-pálya, amelyen két elektron lehet m két lehetséges értéke (+1/2 és –1/2) miatt, ezt követi az n = 2 héj, ahol az l = 0 (s-pálya) és l = 1 (p-pálya), összesen 8 elektron számára ad helyet. Magasabb n értéknél l nagyobb értéket is felvehet, de a kémiai kötés szempontjából a külső s és p vegyértékpályák a legfontosabbak. Az egyes héjakban azonos energiájú elektronok lehetnek, és a héjak között nagy az energiaugrás. Az ugrás okozza, hogy ha a semleges atomban hiányzik egy vagy két elektron a telített héjból, oda könnyen belép újabb elektron negatív töltésű iont létrehozva. Ha viszont valamilyen magasabb energiájú héjon csak egy vagy két elektron van, az „lekívánkozik” onnan, pozitív töltésű ionokat alkotva, evvel a tulajdonsággal rendelkeznek a fémek. A negatív és pozitív töltésű ionok közötti vonzóerő hozza létre az atomokat összekapcsoló ionos kötést. A molekulák létrejöttében ez azonban nem a legfontosabb, az igazán lényeges az elektronok megosztásán alapuló kovalens kötés. Ennek bemutatása írásunk célja.

 

Varázslat egy pohár tejjel

 

Vegyünk a kezünkbe egy poharat és töltsük meg tejjel! Észrevennénk-e bármit is, ha hirtelen a tejben az összes elektron tömege duplájára nőne? Az elektronok tömege mintegy négyezredét teszi ki a tej tömegének (a proton 1836, a neutron 1839-szer nehezebb az elektronnál), így a duplázódás hatását a súlyban észre sem vennénk. Mégis óriási lenne a változás! A tej térfogata nyolcadára zsugorodna és megfagyna azonnal. Sőt nem is látnánk semmit a pohárban, mert a tej színe átmenne az UV tartományba. Mi történne viszont, ha kétszer könnyebb lenne minden elektron? Ekkor a térfogat nyolcszorosára nőne, kiömölve a pohárból, ráadásul a tej felforrna, és szintén láthatatlan lenne, mert annak színe az infravörös tartományba csúszna át. A jelenséget a kötéshosszak és erősségek változása okozná. A kötéshosszak a tömeggel fordítottan arányos Bohr-sugár nagyságrendjébe esnek (r = ħ2/m·e2 = 0,53 Å), emiatt az elektron tömeg duplázódása felezné a kötések hosszát, feleződése pedig duplájára növelné. Kisebb kötéshossznál a kötések erősebbek, hosszabbnál gyengébbek lesznek. A molekulákat összekovácsoló erők is ebben az arányban változnak, emiatt fagy meg a tej, ha nő az elektron tömeg, vagy forr fel, ha gyengül. Az elektron átmenetek energiája is növekszik a tömeggel, ezért csúszik át a tej színe is az UV, vagy IR tartományba.

Az elektron tömegének nagyságára nincs érvényes fizikai elméletünk, pedig óriási a szerepe biológiai folyamatokban. Néhány százalékos eltérés már megváltoztatná a rendkívül kényes kémiai egyensúlyokat a sejtosztódás bonyolult folyamataiban, vagy megakadályozna életfontosságú átalakulásokat, vagy szétesnének egyes molekulák. Ha más lenne az elektron tömege, más lenne egész világunk, talán még az élet sem alakulhatna ki.

 

Miért jönnek létre elektronpárok a kémiai kötésben?

 

A kovalens kémiai kötést elektronpárok hozzák létre, de miért kerül két különböző atom elektronja térben azonos molekulapályára? Az atomok azért kapcsolódnak össze, hogy az elektronok összegzett energiája a lehető legkisebb legyen, de ha azonos pályára vannak zsúfolva, akkor épp energianövekedést várnánk a töltések közötti taszítás miatt. A kvantummechanika elméletének talán legnagyobb sikere, hogy pontos választ ad a kovalens kötések eredetére. Nem könnyű azonban ennek megértése, mert ehhez meg kell barátkoznunk az elmélet szokatlan világával. Ide tartozik a spin fogalma is. Az elektron ugyanis nem csak a szokásos háromdimenziós térben, hanem a spin dimenziójában is „mozog”. A mozgást idézőjelbe kell tenni, mert ez a mozgás nem az időben, hanem a valószínűségi mezőben megy végbe. Ez azt jelenti, hogy nem a klasszikus mechanikában szokott módon adjuk meg, hogy egy részecske mikor épp hol van, hanem csak arról beszélhetünk, hogy hol mekkora valószínűséggel található. De még ez a valószínűség sem közvetlenül jellemzi a mozgást, hanem az állapotfüggvény, amely ráadásul komplex számokkal van leírva. A valószínűséghez úgy juthatunk el, ha ezt a függvényt négyzetre emeljük, ami ebben az esetben a komplex konjugálttal való szorzást jelenti. A kvantummechanikának ez a leírásmódja abból következik, hogy az atomok és molekulák elektronjairól nincs közvetlen információnk: mindig csak akkor adnak hírt magukról, amikor ugrás jön létre két állapot között, ami foton kibocsátással, vagy elnyeléssel jár, és mi ebből következtetünk vissza az átmenetben résztvevő két állapotra. A molekulákban több atom és nagyszámú elektron van jelen, de ezeket az elektronokat nem tudjuk megkülönböztetni, mert információt csak a molekula egészéről kapunk. A már említett Pauli-féle kizárási elv az állapotfüggvényre kiköti, hogy amikor felcserélünk két elektront, megváltozik a függvény előjele, azaz antiszimmetrikus. Ez az előjelváltás nem tükröződik a mérhető fizikai mennyiségekben, mert a számításokban mindig a függvény négyzete szerepel, viszont amikor a kémiai kötés eredetére keressünk magyarázatot épp ez a szimmetriatulajdonság lesz segítségünkre.

A valószínűségi leírás egyik következménye, hogy nem mondhatjuk meg a molekula valamelyik elektronjáról, hogy épp melyik atom környezetében tartózkodik, vagy másként fogalmazva, melyik atomi pálya írja le az állapotát, sőt még az is megengedett, hogy az elektron egyszerre két atomban is legyen. Ennek az „itt is lehet, ott is lehet” viselkedésnek köszönhetjük a kovalens kötéseket. Amikor két atom kapcsolódik egymáshoz, az elektronpályák átfedik egymást, és ebben az átfedési tartományban jön létre az eredetileg két különböző atomhoz tartozó elektronok találkozása. Ebben játszik kulcsszerepet az elektron saját tömege, mert a pályák és ezáltal átfedésük mérete a tömeg nagyságától függ. A kvantummechanika nem csak azt engedi meg, hogy az egyik elektron az egyik, a másik elektron a másik atomhoz tartozzon, hanem lehet egyidejűleg mindkettőn. A kvantummechanikai számítások mindkét lehetőséget tartalmazzák, és a klasszikusnak megfelelő Coulomb-tagon kívül van egy kvantummechanikai kicserélődési tag is. Ez utóbbit foghatjuk fel mint az elektronok „táncát” két atom körül. Ez a kicserélődési mechanizmus még nem jár együtt okvetlenül kémiai kötés kialakulásával, mert energiacsökkentő és növelő hatásokat egyaránt figyelembe kell venni. Csökkenést okoz, hogy az elektronok egyidejűleg „érezhetik” két atommag vonzását, de növekedésre vezet az átfedési tartomány zsúfoltsága az elektronok közötti taszítás felerősödése által. Csak pontos számítás dönti el, hogy milyen az energiamérleg. A számításokat nehézzé teszi, hogy sok-elektronos rendszerekre nincs egzakt matematikai megoldás, és emiatt közelítő megoldásokra van szükség. Ennek érdekében jött létre egy új, dinamikusan felelődő tudományág, a kvantumkémia, amely ma már egyre nagyobb molekulák kötési rendszerét képes pontosan leírni.

 

Miért nulla a spin a kötőpályákban?

 

Még egy kérdés azonban válaszra vár: a kötést létrehozó elektronok spinvetülete miért ellentétes, azaz miért lesz nulla az elektronpár spinje. Ennek oka az állapotfüggvény antiszimmetriája (előjelváltása) két elektron felcserélése esetén. A spinből és pályából felépülő állapotfüggvény két módon lehet antiszimmetrikus: vagy a pálya rész lesz szimmetrikus és a spin rész antiszimmetrikus, vagy megfordul a szimmetria viszony. Az átfedési tartományban akkor növekszik meg az elektronsűrűség, ha a pálya rész szimmetrikus, ez a kötő pályák kialakulásának kritériuma, amely pedig megköveteli, hogy a spin kombináció antiszimmetrikus legyen, amikor is az egyik elektron spinvetülete pozitív, a másiké negatív lesz. Ezt szokás egy felfelé és egy lefelé mutató nyíllal is szemléltetni. A dolgot úgy is szemléltethetjük, hogy az elektronok kitérnek egymás útjából a spin dimenzióban. Így válik teljessé a kép, amelyben megosztott elektronpárok alkotják a kémiai kötéseket. A kémiai kötések különböző természete és a kötési kombinációk szinte végtelen száma teremti meg földi világunk lenyűgöző sokszínűségét.

Az írás megjelent korábban a qubit.hu portálon  "Anyagi világunk bámulatos képességű kötőanyaga, az elektron" címmel.
A blog további írásai elérhetők: "Paradigmaváltás a fizikában"

A bejegyzés trackback címe:

https://afizikakalandja.blog.hu/api/trackback/id/tr9215216136

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

kpityu2 2019.10.11. 16:03:40

" A már említett Pauli-féle kizárási elv az állapotfüggvényre kiköti, hogy amikor felcserélünk két elektront, megváltozik a függvény előjele, azaz antiszimmetrikus. "

Mit jelent az, hogy felcserélünk két elektront?

38Rocky 2019.10.13. 10:09:58

@kpityu2:

Jellemezzük az A és B elektronok állapotát egy-egy hullámfüggvénnyel. A két függvény nem lehet azonos, mert ez ellenkezne a Pauli elvvel, amely kimondja, hogy egy atomi, vagy molekuláris rendszerben nem rendelkezhet két elektron azonos kvantumszámokkal. A szemléletesség kedvéért nevezzük az egyik állapotot „itt"-nek, a másikat "ott"-nak! Például az A elektron legyen az itt, B az ott állapotban. Az elektronok azonban megkülönböztethetetlenek, ezért ugyanekkora joggal mondhatjuk, hogy az A elektron van ott, és a B elektron van itt. A két elektron együttes állapotánál mind a két lehetőséget figyelembe kell venni, amit a két lehetőséghez tartozó szorzat hullámfüggvények összeadásával, vagy kivonásával érhető el. Ez a szuperpozíció elv. Az elektronok felcserélése akkor vezet az eredő hullámfüggvény előjelének megfordulásához, ha a két lehetőség közül a kivonást választjuk. Matematikailag ezt determinánsba rendezett szorzatokkal (Aitt*Bott - Aott*Bitt) valósíthatjuk meg, ez az úgynevezett Slater-determináns. Az elektronok felcserélésének a determináns sorainak, vagy oszlopaink felcserélése felel meg, amely megfordítja a determináns előjelét. Ez a felírásmód teljesíti a Pauli elvet, mert ekkor ha két sor, vagy két oszlop megegyezik, akkor a determináns nulla lesz, ami nem engedhető meg a hullámfüggvények normálhatósági követelménye miatt. Ha a szorzatok összegét képeznénk a kivonás helyett, akkor nem tudnánk kizárni azt a lehetőséget, hogy két elektron azonos kvantumállapotban legyen. Emiatt a hullámfüggvény előjel váltási törvénye a Pauli elvvel is összhangban van, annak egy speciális megfogalmazása.

kpityu2 2019.10.15. 08:51:15

@38Rocky: Köszönöm. Mindig elfelejtem, hogy a részecskéket egy komplex értékű függvény reprezentálja, amelyek eredője is egy komplex értékű függvény.
Egy oszlopot megkerülhetek úgy is hogy előbb balra-előre lépek, majd jobbra-előre, vagy úgy, hogy előbb jobbra-előre majd balra-előre. Ugyanoda jutok, csak ellenkező irányból kerültem az oszlopot. :-)

Bizsók László 2019.10.20. 19:08:00

..."Mit jelent az, hogy felcserélünk két elektront?"...
...gyakorlatilag nem jelent semmit, mert nem tudjuk megtenni, még azt sem, hogy két elektront megkülönböztessünk egymástól vagy a többiektől, aki mást mond, az mellébeszél...
...ezek a függvények nem rendelkeznek azzal a valóságértékkel, amelyet az elemi részecskéknek tulajdonítunk, nem beszélve arról, hogy ez utóbbit milyen alapon tehetjük egyáltalán?

...másként fogalmazva: ...a kvark alatti szinteken mi a valóság?... és mennyi a matematikai képzelet?...

csimbe 2019.10.21. 14:32:40

@Bizsók László: A kvark alatti szinten létezik a diszkrét elemekből álló téridő, amely a végtelen lehetőség, és a megvalósulások fluktuációja. Ami azt jelenti, hogy a téridő egyszerre van is, meg nem is. Ennél mélyebbre merülni, még a filozófiában sem lehet.:)

Bizsók László 2019.10.21. 18:07:55

...igaz lehet... ennél mélyebbre merülni nem érdemes... kÉSZülék nélkül...
süti beállítások módosítása